Pod górkę z Maryją

Maj 3, 2018 | Czując Pismo nosem | 0 komentarzy

Pod górkę z Maryją

Świat katolicki dzieli się na wielkich miłośników Maryi oraz na tych, którzy za nic w świecie nie mogą zrozumieć tych pierwszych. Nota bene ci pierwsi także dziwią się na wieść o istnieniu myślących inaczej.

Czy pokora jest nudna?

Gdyby się bliżej przyjrzeć to Maryja wypowiada się w całej Biblii cztery razy: podczas zwiastowania, nawiedzenia, znalezienia w świątyni oraz w Kanie Galilejskiej. I to wszystko. Zawsze mi się wydawało, że człowiek interesujący wypowiada się częściej, ma swoje zdanie, broni swej opinii, jest widoczny, konkretny. A tu proszę. Cztery zdania!

Pewnego dnia profesor na wykładzie zadał nam pytanie: czy pokora jest nudna?

Tak! Tak mi się właśnie kojarzy. Pokorny to cichy, szary, nie wyróżniający się, ukryty… i jeszcze wiele wiele innych przymiotników, których nie mogę skojarzyć z niczym pozytywnym.

I tu już chyba jestem blisko odkrycia czemu mi z Maryją tak nie po drodze.

Skoro cnota tak pożądana w chrześcijaństwie wcale mi się nie podoba, to jak mogę jej pragnąć?

Wielkie rzeczy

Ks. Franciszek Blachnicki tak definiuje pokorę: Być pokornym to znaczy wyzbyć się wszelkich złudzeń, wszelkich kłamliwych wyobrażeń o swojej wartości, o swoich zasługach czy cnotach. Zobaczyć siebie takim, jakim jestem w oczach Boga, który jedynie zna całą prawdę o mnie.

A wiecie co mówi Maryja o swoich cnotach? Że błogosławić Ją będą wszystkie pokolenia ziemi[1], nie dlatego, że tak wiele zrobiła i że była tak dobra, ale dlatego, że wielkie rzeczy uczynił jej Wszechmocny. Ona widziała siebie cały czas obdarowaną, Ona najlepiej wiedziała, że bez Niego nic nie może uczynić, bo w Nim są wszystkie jej źródła. Maryja miała świadomość, że gdyby nie łaska, na którą sobie niczym nie zasłużyła, tonęłaby w grzechach. I była za to wdzięczna. Bardzo chętnie przypisałabym sobie wszelkie swoje dobre uczynki, wszystkie chwile kiedy pędem uciekam od pokus jak z płonącego domku i wszystkie momenty, kiedy jakimś cudem robię namiot spotkania, choć wcale nie mam na to chęci. A to jest przecież łaska.

Subtelność

Jezus? Oczywiście! Ale Maryja? Nie widziałam nigdy większej potrzeby wchodzenia z Nią w relację. Mówiąc szczerze była dla mnie postacią nieuchwytną, nieostrą, aż niewidzialną. Dopiero po jakimś czasie skojarzyłam to z tekstem, który nieustannie słyszałam na Szkole Animatora: macie Go sobą nie zasłaniać, macie być PRZEŹROCZYŚCI na Chrystusa.

Trzeba żeby On wzrastał, a ja żebym się umniejszał.

Świątynia Boga  

To co mnie w Maryi pociągnęło jako pierwsze, to fakt, że jest Ona zapowiedziana w Starym Testamencie przez liczne proroctwa i tropy. Jednym z nich jest arka. Po wyjściu z Egiptu arkę sporządzano po to, by nosiła znak przymierza – tablice kamienne. Maryja jest Arką Nowego Przymierza, ponieważ w swoim ciele nosiła Chrystusa, wcielone Słowo, w którego Krwi zawarte zostało Nowe Przymierze, Przymierze tak mocne, że nic nie zdoła go złamać. Inną zapowiedzią Maryi jest Ewa lub Jeruzalem.

Zapisana w testamencie

Odmawiałam kiedyś Tajemnice Szczęścia, które są rozważaniem męki pańskiej. Kiedy tak się modliłam, zawsze wyobrażałam sobie, że stoję obok Maryi, sama nie wiem dlaczego. Nie przywiązywałam do tego większej wagi. Kiedy jednak będąc na rekolekcjach dostałam do przemedytowania fragment o testamencie z Krzyża, odkryłam, że to ma znaczenie. Bardzo mnie to wtedy uderzyło. Jest tam mowa o tym, że Jezus ujrzał stojącego obok Niej ucznia. Dotarło do mnie wtedy, że skoro chce być uczniem Chrystusa, to On na te drogę daje mi swoją Matkę i jest Jego wolą bym ten dar przyjęła.

A Twoje prawo mieszka w moim sercu

Inną rzeczą było to, że Ona ciągle i doskonale rozważała słowo Boże. Ewangelia wiele razy wspomina, że Maryja chowała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. Ponieważ to temat bardzo mi bliski zdziwiłam się, że wcześniej to do mnie nie dotarło. Jeśli więc uczyć się medytacji, to chyba najlepiej od Maryi.

Z pośpiechem w góry

Dowiedziałam się kiedyś, że Maryja została nam dana za Matkę w momencie największego triumfu zła, w chwili, gdy wszystko wydawało się zaprzepaszczone i zrujnowane – na Golgocie. I usłyszałam, że kiedy Jej się oddajemy, Ona potrafi nam uprosić wytrwanie w takich właśnie najcięższych chwilach. Nasze mamy i babcie mają doskonałą intuicję w tym względzie. Jako chrześcijanie wiemy przecież, że jest w naszym życiu wiele niełatwych chwil. Zrywanie z grzechami, opanowanie siebie, wierność modlitwie i postanowieniom, kiedy wszystko idzie jak po gruzie (i wydaje się, że sam Bóg ma nas dość) i wiele, wiele innych rzeczy… Wszystko to jest po prostu trudne. Tak to bywa z drogą pod górkę, w górę, gdzie przebywa Chrystus. A podobno ten kto uczepi się Maryi i dąży do świętości całym sercem, nie zniechęci się ani nie załamie nawet w momencie najgorszej, najczarniejszej próby. Czego chcieć więcej?

 

[1] I błogosławią, ponieważ w modlitwie Zdrowaś Mario powtarzamy: błogosławionaś Ty między niewiastami.

Giovanna Jakimowicz

Giovanna Jakimowicz

Autor

Diecezjalny Dzień Młodzieży w Rzeszowie

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zaprasza na Diecezjalny Dzień...
Więcej...

LEDNICA – wyjazd młodzieży z diecezji rzeszowskiej

LSO - KSM - OAZA - RAM czyli Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej...
Więcej...

Europejskie spotkanie młodych TAIZE

Duszpasterstwo młodzieży organizuje wyjazd do Turynu na Europejskie spotkanie...
Więcej...

XXXVI Światowy Dzień Młodzieży

Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza do udziału i zaproszenia młodzieży z parafii...
Więcej...

XXIV Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

„Mamo! Stajemy przed Tobą i prosimy o autentyczność życia, radość i mądrość....
Więcej...

Franciszek radzi:

Módlmy się za wszystkie ofiary ludobójstwa i dołóżmy starań, aby tej zbrodni nigdy już na świecie nie popełniano.

Franciszek radzi:

Uczmy się od Najświętszej Maryi Panny mieć serce pokorne i zdolne przyjąć dary Boże.

Franciszek radzi:

Kościół nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie.
Prozelityzm?

Franciszek radzi:

Jezus nadał sens mojemu pobytowi tu na ziemi i daje mi nadzieję na życie przyszłe.

Franciszek radzi:

Jezus uczy skupiać się zawsze na tym, co istotne, i przyjmować odpowiedzialnie otrzymaną misję.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Miłosierdzie nie jest jakąś dygresją w życiu Kościoła, ale stanowi samo jego życie i czyni Ewangelię namacalną.

Franciszek radzi:

Aby spotkać drugiego, należy wyjść z własnych ograniczeń. Jeśli tego nie uczynimy, także my, chrześcijanie, zarazimy się podziałami.

Franciszek radzi:

Wielki Post zachęca nas usilnie do nawrócenia: jesteśmy wezwani, by powrócić do Boga całym sercem.

Franciszek radzi:

Post nie jest tylko odmawianiem sobie chleba. Jest także dzieleniem się nim z głodnymi.

Edynburg – miasto starej cegły, siedmiu wzgórz i whisky

Początek grudnia, godzina 22, Edinburgh airport, 10 kilometrów do centrum. Z torbą na ramieniu wypełnioną pierogami i biletem na koncert w kieszeni, zaglądam w telefon. Wiadomość na WhatsAppie. „Wsiądź w niebieski autobus z numerem 100, poproś o return ticket i...
Więcej...

Kiedy Mieszko Starkiem był…

Tytuł artykułu może niektórym wydawać się niezrozumiały bądź nietrafiony jeśli chodzi o jego treść, ale już kiedy czytałam książkę, o której chcę wam w tej recenzji opowiedzieć niemal instynktownie mi się nasunął, ale po kolei… Na polskim rynku książkowym nie brakuje...
Więcej...

Wigilia Zesłania Ducha Świętego! Materiały do przeprowadzenia Liturgii

Tekst do modlitwy w święto Zesłania Ducha Świętego możesz pobrać TUTAJ [apss_share] Módlmy się za wszystkie ofiary ludobójstwa i dołóżmy starań, aby tej zbrodni nigdy już na świecie nie popełniano.Uczmy się od Najświętszej Maryi Panny mieć serce pokorne i zdolne...
Więcej...

To, co najważniejsze!

W piątek przed ślubem stresowałam się niesamowicie. Wszyscy próbowali mnie uspokajać, nikomu się nie udawało. Powtarzałam sobie, że przecież mam gdzieś wszystkie organizacyjne szczegóły i na pewno będzie super. Po dwóch godzinach przewracania się z boku na bok...
Więcej...

Jak przeczytać Biblię i nie odpaść na Księdze Kapłańskiej

Chyba wielu z nas poczuło kiedyś pragnienie przeczytania Biblii w całości. Oby więcej takich zachcianek! Ponieważ jednak Pismo Święte nie jest najłatwiejszą lekturą wszechczasów (choć na pewno najważniejszą) przedstawiam trzy drobne porady, jak nie zgasić knotka...
Więcej...