W piątek przed ślubem stresowałam się niesamowicie. Wszyscy próbowali mnie uspokajać, nikomu się nie udawało. Powtarzałam sobie, że przecież mam gdzieś wszystkie organizacyjne szczegóły i na pewno będzie super. Po dwóch godzinach przewracania się z boku na bok zasnęłam w końcu o 3. Obudziłam się o 8, równie spanikowana, i dalej przez godzinę próbowałam spać, ale nic z tego nie wyszło. Zaczęłam robić rzeczy. I chyba gdzieś przy końcu malowania paznokci stres zniknął, a jego miejsce zajęła wielka radość.

WYCHODZĘ ZAAAAA MĄĄĄĄĄĄĄŻ

Biegałam po domu krzycząc to zdanie przez całe przedpołudnie. Mój biedny, zdenerwowany tata (jego stres puścił dopiero o 22) patrzył na mnie jak na wariatkę. Złożyłam bukiet, skręciłam wianek (który się później rozleciał), podszyłam szal, żeby nie zamarznąć w kościele, cały czas uśmiechając się jak kretynka.

Bo w końcu, pewnie gdzieś koło przedostatniego paznokcia, zdałam sobie sprawę, że zostanę dziś żoną najlepszego faceta na świecie i tylko to ma znaczenie. Nic poza tym się nie liczy. Czy zdążę mieć makijaż, czy przećwiczymy taniec, czy goście zachwycą się dekoracją, czy z wszystkim się wyrobimy, czy wszystko mamy. Zapomnieliśmy dużo rzeczy, wiele zaplanowanych się nie odbyło. I co? Nic. Nie miało to żadnego znaczenia. Daliśmy sobie ten sakrament, otoczeni najbliższymi, ich modlitwą i dobrymi życzeniami. Reszta nie była istotna.

sekundy przed fot. Piotr Górski

To, co najważniejsze

W kościele mieliśmy zarezerwowane 2 godziny, na wszelki wypadek. Wiedziałam, że będzie ponad godzina, bo czytania długie, wprowadzenia, pieśni i homilia na pewno będzie rozbudowana. Jak wychodziliśmy, byłam przekonana, że zamknęliśmy się w 70 minut. Okazało się, że nasza msza ślubna trwała godzinę i czterdzieści pięć minut. Połowę przepłakałam (ze wzruszenia i szczęścia, oczywiście). Wszyscy księża wyszli po nas pod drzwi, wprowadzając do Kościoła jako nową rodzinę (a przy tym najwięksi twardziele naszej diecezji mieli zeszklone oczy). Śpiewali i czytali nasi przyjaciele, uśmiechając się do nas z ambony i zza mikrofonu, stresując się bardziej niż my. Przyrzekliśmy sobie miłość, wierność, uczciwość i że będziemy ze sobą zawsze, a Bóg nam w tym postanowieniu pobłogosławił.

Cały czas spadał mi szal, czułam jak wianek się rozpada i zsuwa na oczy, chusteczki dostałam dopiero w połowie homilii, po nieudolnych próbach dyskretnego ocierania łez, więc na wszystkich zdjęciach będę mieć pewnie czerwone oczy i rękę na ramieniu[1]. I co? I nic. Naprawdę totalnie mnie to nie interesowało. Skupiałam się tylko na tym, żeby jak najwięcej zapamiętać z tych cudownych momentów, z zawierania sakramentu, który mam powtarzać codziennie do końca życia.

Co ludzie powiedzą?!

Trochę się bałam. Miałam to w nosie, ale się bałam. Od początku mówiłam, że w organizację mszy ślubnej ma się nikt nie wtrącać, bo to jest sprawa moja, Karola, Pana Boga i prezbitera. Ale wtedy nie wiedziałam, że aż tak się przeciągnie. No bo wiecie – listopad, zimny kościół, wszyscy głodni na weselny obiad. Byłam przekonana, że czeka nas masa narzekania. Oczywiście strach był bezzasadny. Przyjaciółka wypłakała 2 paczki chusteczek, bo tak było pięknie. Kilka razy usłyszałam, że daliśmy wspaniałe świadectwo. Teść powiedział, że jest z nas dumny. Znalazło się kilka osób, które nie były zachwycone. I co? I nic.

Kasia

Kasia, Karol, Prezbiter i Bóg fot. Piotr Górski

 

Ślub to temat, który z różnym nasileniem powraca do człowieka. Najpierw pojawia się jako jakiś plan na przyszłość, potem znika aż do momentu poznania osoby, która wydaje nam się odpowiednia. Kolejny raz pojawia się, kiedy jest się z kimś na tyle długo, by myśleć o spędzeniu z nim życia. Decyzja o zaręczynach znowu jest okazją do przemyślenia tej sprawy, a po zaręczynach rzadziej o ślubie się nie myśli, niż myśli. Pojawiają się momenty odetchnienia od ślubu, jednak od momentu zarezerwowania sali pojawia się ich coraz mniej.

Początkowo myślałem  „Jakie to będzie wspaniałe!”, później pojawiły się obawy (takie dobre, o to czy będę dobrym mężem, czy nauczę się żyć z kimś codziennie, czy będzie praca…), następnie znowu same pozytywy. Na jakiś rok przed dominowała myśl „Po co mi wesele? Naprawdę wszyscy przeżywają koszmar planowania tego wszystkiego?”. Przyszedł w końcu czas na skupienie się na najważniejszym, czyli na zrozumieniu czym jest ślub, a po uświadomieniu sobie tego długi czas spokoju i o wesele, i o ceremonie i o to czy dobrze robię.

Myślenie o ślubie już po zaręczynach to wydaje mi się nic innego jak niezły sposób przeżycia narzeczeństwa, przeżywanie tego czasu w perspektywie tego co ma się wydarzyć, powiedzenia najważniejszych słów w dotychczasowym życiu. Kiedy został tydzień do tego ważnego dnia zacząłem być trochę bardziej niż zwykle zdenerwowany (tzn. zacząłem się w ogóle denerwować ślubem – nie weselem). Dopiero wtedy tak całkowicie zaczęło docierać do mnie co robię. Sam zdecydowałem o tym, ze chce całe życie, jakie by nie było, przeżyć z jedną osobą! Nie wiem co było w tym bardziej stresujące – to, że się wiąże z kimś na zawsze, czy to, że totalnie sam tak zdecydowałem, że tego chce.

Ostatnie dni przed ślubem, praktycznie nie myślałem o ślubie, robiłem za to wiele kilometrów samochodem, przewoziłem różne rzeczy, przystrajałem, ustawiałem, dogadywałem szczegóły i robiłem całą masę innych rzeczy, które zajmując mnie nie zostawiały czasu na myślenie o ceremonii. Liczyły się tylko kwiaty, lampiony, świeczki, obrusy, krzesła itd. Nieliczne chwile, kiedy na chwile siadaliśmy z Kasią sami zaczynaliśmy jednak zawsze od frazy „wiesz, za chwile bierzemy ślub”. Całe szczęście, że takie chwile mieliśmy, bo dawały mi odrobinę spokoju (myślę też, że mogły ochronić kogoś przed uszczerbkiem na zdrowiu).

chwilę po fot. Light Catchers

Dzień ślubu był inny. Chociaż nie byłem wyspany i bolała mnie głowa, to jak zobaczyłem Kasię, która radośnie krzyczy, że bierze dziś ślub niepokój zniknął całkiem. Zniknął do czasu wejścia na Eucharystie, kiedy znów uderzyło mnie, że siedzę przed samym ołtarzem i to ja dziś stanę się mężem. Siedząc tak z pustą głową, jakby mój dysk się zawiesił, usłyszałem pytanie czy na pewno tym, ślubem z tą kobietą, chce wypełnić swoje życie. Po bardzo długiej sekundzie odpowiedziałem temu głosowi, że tak, i znowu nie czułem żadnego niepokoju – najlepsze uczucie jakiego mogłem doświadczyć. Następne części ceremonii nie były już w ogóle naznaczone stresem, nerwami – bardziej emocjami ale dobrymi.

Teraz przypominam sobie, że tak naprawdę był jeszcze jeden spory stres, bardzo realny, niemal namacalny. Pojawił się dzień przed ślubem i trzymał mnie aż do przysięgi – bałem się tego, że podczas przysięgi powiem „ biorę cię za męża”.

Karol

[1] Oczy jak zwykle, ręka w pasie, ale na niektórych wyglądam jakbym była w ciąży

Kasia Janowska

Kasia Janowska

Autor

Diecezjalny Dzień Młodzieży w Rzeszowie

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zaprasza na Diecezjalny Dzień...
Więcej...

LEDNICA – wyjazd młodzieży z diecezji rzeszowskiej

LSO - KSM - OAZA - RAM czyli Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej...
Więcej...

Europejskie spotkanie młodych TAIZE

Duszpasterstwo młodzieży organizuje wyjazd do Turynu na Europejskie spotkanie...
Więcej...

XXXVI Światowy Dzień Młodzieży

Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza do udziału i zaproszenia młodzieży z parafii...
Więcej...

XXIV Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

„Mamo! Stajemy przed Tobą i prosimy o autentyczność życia, radość i mądrość....
Więcej...

Franciszek radzi:

Módlmy się za wszystkie ofiary ludobójstwa i dołóżmy starań, aby tej zbrodni nigdy już na świecie nie popełniano.

Franciszek radzi:

Uczmy się od Najświętszej Maryi Panny mieć serce pokorne i zdolne przyjąć dary Boże.

Franciszek radzi:

Kościół nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie.
Prozelityzm?

Franciszek radzi:

Jezus nadał sens mojemu pobytowi tu na ziemi i daje mi nadzieję na życie przyszłe.

Franciszek radzi:

Jezus uczy skupiać się zawsze na tym, co istotne, i przyjmować odpowiedzialnie otrzymaną misję.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Miłosierdzie nie jest jakąś dygresją w życiu Kościoła, ale stanowi samo jego życie i czyni Ewangelię namacalną.

Franciszek radzi:

Aby spotkać drugiego, należy wyjść z własnych ograniczeń. Jeśli tego nie uczynimy, także my, chrześcijanie, zarazimy się podziałami.

Franciszek radzi:

Wielki Post zachęca nas usilnie do nawrócenia: jesteśmy wezwani, by powrócić do Boga całym sercem.

Franciszek radzi:

Post nie jest tylko odmawianiem sobie chleba. Jest także dzieleniem się nim z głodnymi.

Edynburg – miasto starej cegły, siedmiu wzgórz i whisky

Początek grudnia, godzina 22, Edinburgh airport, 10 kilometrów do centrum. Z torbą na ramieniu wypełnioną pierogami i biletem na koncert w kieszeni, zaglądam w telefon. Wiadomość na WhatsAppie. „Wsiądź w niebieski autobus z numerem 100, poproś o return ticket i...
Więcej...

Mogę coś zrobić zamiast tylko patrzeć

Światowe Dni Młodzieży przeszły z wielkim hukiem. Czy coś jeszcze zostało w młodym człowieku po tym wydarzeniu. Spotkaliśmy się z Patrycją, obecnie opiekunką w żłobku, uczestniczką ŚDM. Czy pamięta ona wydarzenie z lipca 2016 roku które działy się na naszej ziemi? Czy...
Więcej...

Usłyszałam głos Pana Boga

W Rzeszowie zakończył się kolejny Festiwal Wiary. Jednym z wydarzeń była akcja „zagadaj księdza, zagadaj siostrę”. Zbiegło się to z rzeszowskimi juwenaliami, stąd zagadana przez nas siostra Oktawia mogła w międzyczasie usłyszeć teksty w stylu „siostra prawdziwa czy...
Więcej...

Światło między oceanami

Małe, malutkie kłamstewko. Kto nie ma go na swoim sumieniu, niech podniesie rękę. Każdego dnia cała ich masa przewija się w rozmowach świata. Tak bardzo w nas wsiąkły, że nie spodziewam się lasu rąk. Raz na jakiś czas - a tak było w przypadku Toma i Izabel - niewinne...
Więcej...

Godzina dla Jezusa

"Godzina dla Jezusa" - ogólnodiecezjalna Adoracja dla młodzieży w dniu wspomnienia św. Stanisława Kostki - patrona młodzieży Materiały do pobrania Adoracja - Godzina dla Jezusa Akt oddania Bogu za przyczyną Św Stanisława [apss_share] Módlmy się za wszystkie ofiary...
Więcej...