Ból niefizyczny

Mar 13, 2018 | Czując Pismo nosem | 0 komentarzy

Gdy nie bawi cię już
świat poszczenia od słodyczy,
co jest chyba nieodmiennie od wielu lat czołowym postanowieniem wielkopostnym,
podrzucam kilka pomysłów na to czego w Poście można sobie odmówić i w jakim celu.

  1. Muzyka

Niesłuchanie jej jest praktycznie niemożliwe, ponieważ czy to jadąc autobusem czy to przechadzając się po galerii towarzyszy nam jakiś beat. Musielibyśmy więc nosić nieustannie dobrej jakości stopery. W tym postanowieniu chodzi jednak o coś innego. O odmówienie sobie przyjemności słuchania swoich własnych list przebojów, swoich ulubionych piosenek, które każdy z nas ma (zazwyczaj uważając słuchanie ulubionych piosenek innych osób za stratę czasu). Ową „naszą muzyką” delektujemy się przeważnie w każdej możliwej chwili idąc, stojąc, leżąc, myjąc fugi i obierając pietruszkę. Okazuje się, że trudno żyć bez podkładu[1], a na pewno wygląda to mniej kolorowo. Brak lub ograniczenie tych rozkoszy może powodować takie skutki jak: większa wrażliwość na ludzi, częstsze, nawet przypadkowe wchodzenie w interakcje z otoczeniem, wzmocnienie silnej woli oraz cierpliwości (gdy rzeczywiście Bania u cygana i Ni mom hektara lecą od dworca do Lutoryża). Człowiek, który nie ma na uszach słuchawek wydaje się od razu bardziej przystępny. Dodatkowo konieczność słuchania tego, co lubi ktoś inny (chociażby kierowca) upiłowuje nieco naszego egoizmu.[2] A ponadto  – i co chyba jest tu najciekawsze – brak muzyki sprawia ciszę. A od niej do pustyni już bardzo blisko. Bóg mówi w ciszy. Trudno to zauważyć, a nawet trudno w to uwierzyć, kiedy tej ciszy rzeczywiście się nie doświadcza.
Nawet jeśli jest to wyczynowe postanowienie, polecam je chociażby na Wielki Tydzień.

  1. Makijaż

Propozycja dla kobiet które się malują. Może to być odmówienie sobie jakiegoś elementu makijażu jak szminki czy mocnej kreski lub całkowite z nim zerwanie na ten czas (w tym wypadku może to mieć jakieś rzekome, a na pewno dalekie konotacje z fragmentem Ewangelii: Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz). Może tu też chodzić o malowanie paznokci czy noszenie hybryd. Jest to w każdym razie jakaś forma ogołocenia się, odmówienia sobie czegoś przyjemnego, do czego jesteśmy przywiązane[3]. Może mieć to taki skutek, że w pewnym momencie uznacie, że i bez tego wyglądacie bajecznie.

  1. Ulubiona strona/kanał na yt/ serial

To postanowienie dla tych, którzy traktują seans w Internecie jak obowiązkowy punkt każdego dnia lub mają dewizę: najpierw rozrywka, później przyjemności. Pozbawienie się tego powoduje przede wszystkim… ból i tęsknotę. Może też prowadzić do gimnastyki intelektualnej (w sumie to przecież udowodniono naukowo, że człowiek inteligentny potrzebuje więcej odpoczynku niż inni) lub do siedzenia na kanapie i zastanawiania się jak dawniej ludzie spędzali wolny czas. Okazuje się, że Demotywatory, Poszukiwacz, Gra o tron i śmieszne koty  też bywają uzależniające, a jeśli nawet nie jesteśmy w tej fazie, to rezygnacja z nich to wielka rzecz – właśnie dlatego, że będzie coś kosztować[4], pokazując przy tym jak bardzo jesteśmy słabi.

  1. Marudzenie

Grochówka? Nie ten sos w kebabie? Spóźniony PKS? Znowu nudne kazanie pasyjne? A może w tym Poście powstrzymać się od wyrażania swego zażenowania? Może nawet nie myśleć w ten sposób! Działa to destrukcyjnie na pychę, ponieważ sprawia, że nie zwracamy na siebie uwagi otoczenia i przyjmujemy tzw. dary losu na klatę. Generuje też cierpliwość, a w skrajnych przypadkach pozwala nawet dostrzec dobre strony złych obiektów[5]. Czymś absolutnie mistrzowskim jest dla mnie sytuacja w której ks. Franciszek Blachnicki, będąc we Frankfurcie, zostaje okradziony. Pozbawiony nagle paszportu początkowo burzy się wewnętrznie na tę zaistniałą trudność, ale już po chwili, jakby odruchowo, widzi w niej wolę Pana i zastanawia się co miałoby znaczyć to wydarzenie. Rzeczywiście nie ma przypadków. Konieczność wyrobienia nowych dokumentów pokrzyżowała mu plany i sprawiła, że udało mu się znów wyjechać z Polski dopiero 10 grudnia 1981. Nie wiedział wtedy, że trzy dni później ogłoszony zostanie stan wojenny.

  1. Mówienie o sobie

Przeważnie zdecydowanie bardziej niż słuchać o innych lubimy mówić o sobie. A w tym Wielkim Poście proponuję opanować tę chęć i zamienić się w słuch. Raczej pytać niż opowiadać, zapamiętywać, nastawić się na rozmówcę nie tylko po to, by go lepiej poznać i zrozumieć, ale by zrobić mu przyjemność. To naprawdę miłe kiedy ktoś uważnie słucha. Podobno czynić przyjemność to czynić dobro. Najciekawsze efekty post ten może przynieść w warunkach domowych, kiedy to dowiemy się niechcący jaki jest ulubiony kolor naszej mamy. Podobnie jak poprzednie propozycje poskramia pychę i uczy jak wyrzekać się siebie ze względu na bliźnich[6]. Warto nie dzielić się z bliźnimi treścią swego postanowienia. PS.: post ten nie obowiązuje w sytuacji, gdy rzeczywiście trzeba się komuś zwierzyć, by nie pęknąć. Nie powinien być też przestrzegany nazbyt rygorystycznie, by rozmowa z koleżanką nie przerodziła się w seans psychoterapeutyczny. I oczywiście nie może on obowiązywać w relacjach typu lekarz – pacjent.

  1. Jedzenie na mieście

Jeśli czujesz, że zbyt często zapominasz śniadania i kończy się to marsem lub twixem (co w sumie wcale ci nie przeszkadza) polecam bułki i sałatki przygotowane własnoręcznie[7]. Dzięki temu oszczędzisz nieco pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć na tzw. szczytny cel. To chyba najlepszy rodzaj postu – odmówić sobie czegoś by w ten sposób wspomóc kogoś kto potrzebuje. Sprawi to też, że będziesz zdrowszy i bardziej zorganizowany, bo przecież przygotowanie tych wiktuałów wymaga czasu. Bułki mają również tę funkcję, że są wspaniałą odpowiedzią na prośbę o pieniądze. Często mamy opory przed udzieleniem bezpośredniego finansowego wsparcia komuś kto zaczepia nas na ulicy, bo boimy się, że wyda to na alkohol. Wybrniemy zgrabnie z sytuacji proponując pyszną kanapkę z sałatą, szynką bankietową i majonezem dekoracyjnym Winiary.

  1. Wstawianie zdjęć na fb (i pochodne)

Jest to właściwie post od lików, miłych komentarzy i uwag, które niestety często generują u nas pychę. A na pewno są po prostu wielką przyjemnością. Może nawet większą niż czekolada[8]? Warto zatem odmówić sobie tych rozkoszy i spojrzeć jak na taką ascezę reaguje np. nasze poczucie własnej wartości. Czas zaoszczędzony na sprawdzaniu liczby polubień można przeznaczyć np. na czytanie Ewangelii.

 

[1] O podkładzie od Loreal czytaj punkt niżej.

[2] Trud odmawiania sobie czegoś zawsze można za coś lub za kogoś ofiarować. Jeśli ktoś nie ma czegoś takiego, a pości, może to robić w mojej intencji (:D).

[3] Jak wyżej.

[4] Jak wyżej.

[5] Jak wyżej.

[6] Jak wyżej.

[7] Jak wyżej.

[8] Jak wyżej.

Giovanna Jakimowicz

Giovanna Jakimowicz

Autor

Diecezjalny Dzień Młodzieży w Rzeszowie

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zaprasza na Diecezjalny Dzień...
Więcej...

LEDNICA – wyjazd młodzieży z diecezji rzeszowskiej

LSO - KSM - OAZA - RAM czyli Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej...
Więcej...

Europejskie spotkanie młodych TAIZE

Duszpasterstwo młodzieży organizuje wyjazd do Turynu na Europejskie spotkanie...
Więcej...

XXXVI Światowy Dzień Młodzieży

Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza do udziału i zaproszenia młodzieży z parafii...
Więcej...

XXIV Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

„Mamo! Stajemy przed Tobą i prosimy o autentyczność życia, radość i mądrość....
Więcej...

Franciszek radzi:

Módlmy się za wszystkie ofiary ludobójstwa i dołóżmy starań, aby tej zbrodni nigdy już na świecie nie popełniano.

Franciszek radzi:

Uczmy się od Najświętszej Maryi Panny mieć serce pokorne i zdolne przyjąć dary Boże.

Franciszek radzi:

Kościół nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie.
Prozelityzm?

Franciszek radzi:

Jezus nadał sens mojemu pobytowi tu na ziemi i daje mi nadzieję na życie przyszłe.

Franciszek radzi:

Jezus uczy skupiać się zawsze na tym, co istotne, i przyjmować odpowiedzialnie otrzymaną misję.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Miłosierdzie nie jest jakąś dygresją w życiu Kościoła, ale stanowi samo jego życie i czyni Ewangelię namacalną.

Franciszek radzi:

Aby spotkać drugiego, należy wyjść z własnych ograniczeń. Jeśli tego nie uczynimy, także my, chrześcijanie, zarazimy się podziałami.

Franciszek radzi:

Wielki Post zachęca nas usilnie do nawrócenia: jesteśmy wezwani, by powrócić do Boga całym sercem.

Franciszek radzi:

Post nie jest tylko odmawianiem sobie chleba. Jest także dzieleniem się nim z głodnymi.

Usłysz Słowo – Internetowe młodzieżowe rekolekcje Wielkopostne

„Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli. Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest...
Więcej...

A On sam

Jak co roku w Święte Triduum wielu z nas będzie rozdartych między ołtarzem, a kuchenką. Czy można umyć okna dla Jezusa? Pytanie to od lat spędza sen z powiek prawej stronie Internetu. Powstają liczne memy i żarty, a kiedy ktoś w obecności mniej zorientowanego życiowo...
Więcej...

Jak przeczytać Biblię i nie odpaść na Księdze Kapłańskiej

Chyba wielu z nas poczuło kiedyś pragnienie przeczytania Biblii w całości. Oby więcej takich zachcianek! Ponieważ jednak Pismo Święte nie jest najłatwiejszą lekturą wszechczasów (choć na pewno najważniejszą) przedstawiam trzy drobne porady, jak nie zgasić knotka...
Więcej...

Męska rzecz być daleko sprzedam opla

Kiedyś wszyscy faceci mieli ten sam sposób na odstresowanie – resoraki, trzepak, odcinek Dragon Balla. Jednak dziesięć lat później każdy znalazł swoje miejsca, dzięki którym może się wyłączyć. Jeden rzuci wszystko i pojedzie w Bieszczady, drugi zamarynuje kilo...
Więcej...

Mistrzostwa LSO DRz w tenisie stołowym

Zapraszamy do udziału w Mistrzostwach Liturgicznej Służby Ołtarza w tenisie stołowym. Czas: 23 listopada 2019 r. Start godz. 10:00. Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 25 ul. Starzyńskiego 17 W mistrzostwach mogą wziąć udział aktualni ministranci i lektorzy diecezji...
Więcej...