Słuchaliśmy Szustaka, zanim to było modne – najlepszy związkowy poradnik EVER

Lut 16, 2018 | Pół żartem, pół narzeczeństwo, czyli ślepa kulawego | 0 komentarzy

Pomarańczarni zaczęłam słuchać, kiedy po Pachnidłach w Rzeszowie jedna ze znajomych postanowiła się tym skarbem podzielić. Bardzo szybko wchłonęłam 3 sezony, niestety zbyt późno orientując się, że mogłabym ich słuchać na żywo w Krakowie.

Jest to najlepszy związkowy poradnik, jaki istnieje. Każdy człowiek na świecie, nie ważne wierzący czy nie, powinien go posłuchać. Całego. 3 razy. Gdyby 16sto letnia ja miała do niego dostęp jest szansa, że oszczędzonych by mi było kilka ciekawych, ale dramatycznych historii.

Po pierwsze wszystko jest oparte na biblii, co bardzo mnie przekonuje. Wiadomo, że w niektórych momentach o. Adam płynie z interpretacją, ale mamy tam czystą naukę kościoła, czarno na białym.

Niestety przesłuchanie całości jeszcze nic nie daje. Trzeba chcieć to wszystko usłyszeć i zastosować w życiu, co wcale nie jest takie proste i słodkie jak pomarańcze.

Super jest to, że Pachnideł można słuchać na każdym etapie życia – będąc bez związku, w związku na początku, w narzeczeństwie, małżeństwie. Nawet najlepiej zacząć słuchać nie mając nikogo, bo bycie „singlem” też jest tam poruszane, a przemyślenie tego wszystkiego jest świetnym wstępem do bycia z kimś.

W pewnym momencie życia byłam tak bardzo przekonana, że nie potrafię w związki, że z konferencji robiłam notatki, a później zastanawiałam się, jak dana rzecz działa u mnie, medytując słowo, które było w danym odcinku (serio, do tej pory mam zeszyty do obu tych rzeczy <jakkolwiek żałośnie to nie brzmi>). Nie sprawiło to, że byłam idealnym materiałem na dziewczynę, ale wiedziałam z czym mam problem, o co będę musiała się martwić, o co nie muszę, gdzie szukać, jeśli będzie potrzebna pomoc.

Ale… Kiedy z Karolem zaczęliśmy być razem, oboje słuchaliśmy wszystkich konferencji po kolei, mimo że ja miałam za sobą chyba 3 odsłuchania całości. Bo wtedy przyszło mi zderzyć teorię  z bardzo realną rzeczywistością – naszego związku, tego konkretnego, z tym konkretnym facetem. Po każdym odcinku gadaliśmy o tym co usłyszeliśmy, co o tym myślimy, jak to jest u nas, jak chcemy, żeby było w naszym związku. Dlatego już po jakimś miesiącu czy dwóch przegadaliśmy co jest z nami nie tak (odcinek s01e03 O czarnej). A jak skończyliśmy Pachnidła to była jeszcze Akrobatyka małżeńska i Ballady i romanse (z najważniejszym odcinkiem i jego opisem).

Dzięki temu, kiedy podejmowaliśmy decyzje o ślubie (przesłuchaliśmy całość przed zaręczynami) byłam przekonana, że naprawdę zrobiliśmy wszystko, żeby się przygotować, że wiemy na co się decydujemy i z kim.

Nie dlatego, że przesłuchaliśmy Szustaka. Dlatego, ze wszystko przegadaliśmy.

Kasia

Narzeczeństwo jako czas przeznaczony na przygotowanie się do małżeństwa jest niesamowity i, co bardzo ważne, niepowtarzalny. Warto więc go nie przespać lecz przeznaczyć na prace, która pomoże w dobrym starcie nowym małżonkom.

Od samego początku mieliśmy świadomość, że jeśli sobie odpuścimy i do ślubu będziemy lecieć na skrzydłach uczucia, to albo po drodze albo co gorsza w małżeństwie te skrzydła omdleją i sielanka się skończy.  W pracy nad naszym narzeczeństwem istotną role odegrały słuchowiska o nazwie Pomarańczarnia.  Jest to cykl rozważań nad księgą Pieśni nad pieśniami w odniesieniu zarówno na linii Bóg- człowiek jak i człowiek-człowiek (a konkretniej mężczyzna – kobieta).

Oczywiście samo słuchanie to zdecydowanie za mało, bo słuchając nawet bardzo sumiennie, nie dowiemy się co usłyszała druga osoba – wtedy nadchodził czas na rozmowę.  Również nie dało się nie rozmawiać kiedy słyszeliśmy, że każda osoba  ma np. pięć języków miłości??? Siłą rzeczy trzeba było ustalić ich hierarchie. Takim sposobem zawsze kiedy spotykaliśmy się podczas weekendu mieliśmy ważny temat do obgadania, bo albo umawialiśmy się, że znajdziemy czas i posłuchamy kolejnej części w tygodniu albo słuchaliśmy jej razem.

Całe to słuchanie, mimo że o niektórych sprawach już wiedzieliśmy, niektóre mówione przez Szustaka rzeczy nam się nie podobały, a czasami nie rozumieliśmy o co chodzi spowodowało, że do ślubu mieliśmy czas obgadać wszystkie najważniejsze dla naszego związku kwestie. Dowiedziałem się, kiedy moja narzeczona czuje się najbardziej kochana, co ją najbardziej rani, co mi daje siłę do dbania o ten związek, jak się kłócić i wiele, wiele więcej. Ponadto dostaliśmy też rozłożoną na czynniki pierwsze i  fajnie zinterpretowaną księgę Pieśni nad pieśniami i oprócz odniesienia do nas jako do oblubieńca i oblubienicy dostaliśmy też możliwość zobaczenia oblubieńca w Bogu i jego oblubienicy w sobie.

Ja osobiście znalazłem jeszcze jedną niesamowitą wartość czy w Pachnidłach, której o dziwo nie odnalazła moja narzeczona, a ta rzecz bardzo często była dla mnie po prostu wytchnieniem. Głos Adama Szustaka jest tak miły i spokojny, że wręcz idealnie mi się przy nim zasypia, dzięki czemu też odbyliśmy kilka owocnych rozmów.

Karol

Pachnidła można kupić na stronie fundacji Malak albo odsłuchać tutaj (właśnie powstaje piąty sezon).

Kasia Janowska

Kasia Janowska

Autor

Diecezjalny Dzień Młodzieży w Rzeszowie

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zaprasza na Diecezjalny Dzień...
Więcej...

LEDNICA – wyjazd młodzieży z diecezji rzeszowskiej

LSO - KSM - OAZA - RAM czyli Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej...
Więcej...

Europejskie spotkanie młodych TAIZE

Duszpasterstwo młodzieży organizuje wyjazd do Turynu na Europejskie spotkanie...
Więcej...

XXXVI Światowy Dzień Młodzieży

Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza do udziału i zaproszenia młodzieży z parafii...
Więcej...

XXIV Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

„Mamo! Stajemy przed Tobą i prosimy o autentyczność życia, radość i mądrość....
Więcej...

Franciszek radzi:

Módlmy się za wszystkie ofiary ludobójstwa i dołóżmy starań, aby tej zbrodni nigdy już na świecie nie popełniano.

Franciszek radzi:

Uczmy się od Najświętszej Maryi Panny mieć serce pokorne i zdolne przyjąć dary Boże.

Franciszek radzi:

Kościół nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie.
Prozelityzm?

Franciszek radzi:

Jezus nadał sens mojemu pobytowi tu na ziemi i daje mi nadzieję na życie przyszłe.

Franciszek radzi:

Jezus uczy skupiać się zawsze na tym, co istotne, i przyjmować odpowiedzialnie otrzymaną misję.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Miłosierdzie nie jest jakąś dygresją w życiu Kościoła, ale stanowi samo jego życie i czyni Ewangelię namacalną.

Franciszek radzi:

Aby spotkać drugiego, należy wyjść z własnych ograniczeń. Jeśli tego nie uczynimy, także my, chrześcijanie, zarazimy się podziałami.

Franciszek radzi:

Wielki Post zachęca nas usilnie do nawrócenia: jesteśmy wezwani, by powrócić do Boga całym sercem.

Franciszek radzi:

Post nie jest tylko odmawianiem sobie chleba. Jest także dzieleniem się nim z głodnymi.

Diecezjalny Dzień Młodzieży w Rzeszowie

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zaprasza na Diecezjalny Dzień Młodzieży w Rzeszowie, który odbędzie się dnia 3 września 2022 r., pod hasłem Święta 13stka. Ten dzień wspólnoty będzie podsumowaniem wakacyjnych rekolekcji oraz rozpoczęciem przygotowań do...
Więcej...

Światło między oceanami

Małe, malutkie kłamstewko. Kto nie ma go na swoim sumieniu, niech podniesie rękę. Każdego dnia cała ich masa przewija się w rozmowach świata. Tak bardzo w nas wsiąkły, że nie spodziewam się lasu rąk. Raz na jakiś czas - a tak było w przypadku Toma i Izabel - niewinne...
Więcej...

Jak Lasowszczyzna długa i szeroka

Jak Lasowszczyzna długa i szeroka, tak wierzenia i zabobony liczne rozkwitały na jej ziemiach. Trzeba wiedzieć, że wiosna jest to pora roku, która w sercach Lasowiaków miała szczególne miejsce. Wiosenne porządki. Odbywały się przed świętami, z domu trzeba było wygnać...
Więcej...

Zimowiska KSM

W przedświątecznym ferworze warto znaleźć chwilę na zaplanowanie ferii zimowych. ❄️❄️❄️ Razem z KSM-em serdecznie zapraszamy Was na zimowiska do Desznicy i Rzeszowa- Przybyszówki. W tym roku znajdzie się również coś dla miłośników zimowych sportów. ?? Szczegóły na...
Więcej...

Called it home

Tyle razy od niego uciekasz. Wychodzisz. Trzaskasz drzwiami. Krzyczysz po drodze. Walizki już spakowane… I znów cię nie ma. Ta jedna część pozostaje pusta, jakbyś wyrwał kilka cegieł, które nosisz w kieszeni. To nie zgaduj-zgadula. To twój dom. Ile razy byś od niego...
Więcej...