Tajemnicze święto

Sty 6, 2018 | Czując Pismo nosem | 0 komentarzy

Istnieją takie święta, których powagę rozumiemy, znamy, czujemy przez skórę. Są to oczywiście Wielkanoc, Boże Narodzenie i jeszcze kilka innych. Szykujemy się na nie przy pomocy specjalnych okresów poprzedzających, postanawiamy klasycznie nie jeść słodyczy albo nieco bardziej dajemy się ponieść postnej kreatywności, prawa strona Internetu kipi od nadmiaru rekolekcji mniej lub bardziej last minut, a jeśli ktoś niefortunnie polubił na facebooku o kilka pobożnych profili za dużo, jego tzw. wall pokrywa się szczelnie tematycznymi obrazkami. Rozumiemy znaczenie tych świąt. Oto przykład: Pan Jezus zmartwychwstał. I choć prawdopodobnie zdajemy sobie sprawę, że jedynie muskamy świadomością cały przestwór tego wydarzenia, rozumiemy i przeżywamy jak tylko się da.

Ale są też święta, co do których mamy poważne zastrzeżenia, a klasycznym przykładem ofiary naszej ignorancji jest oczywiście Pięćdziesiątnica, która co roku zaskakuje nas zamkniętymi wrotami Tesco i Bi1 na Witosa. („Co to w ogóle są te Zielone Świątki?!”). Dziś jednak o innym święcie nakazanym, wolnym od pracy i bardzo tajemniczym, czyli o Epifanii zwanej świętem Trzech Króli.

Paszport z Izraela

Dawno, dawno temu na całym świecie mieszkali poganie, a istniał tylko jeden wolny od nich punkt na mapie i był to oczywiście wschodni brzeg Morza Śródziemnego. Izrael na tych hektarach pogaństwa wyglądał jak Reduta Ordona na tle falujących, czarnych mas moskali. Był to ten, który czcił prawdziwego, jedynego Boga. Reszta świata padała na twarz przed Lelem, Polelem, Mazu, Wisznu, Ozyrysem, Mardukiem i innymi bożkami, barwnymi wytworami nieskończonej ludzkiej wyobraźni. I od Izraela właśnie wzięło początek zbawienie. Ale na nim nie mogło się zatrzymać. Judaizm to religia zarezerwowana dla członków pewnej nacji, zaś dopiero obiecany jej Mesjasz miał rozciągnąć poznanie Boga na cały świat: To zbyt mało, iż jesteś Mi Sługą dla podźwignięcia pokoleń Jakuba i sprowadzenia ocalałych z Izraela! Ustanowię cię światłością dla pogan, aby moje zbawienie dotarło aż do krańców ziemi. Warto więc zacząć od tego, że nie jesteśmy Żydami. Prawdopodobnie gdybym dokonała teraz wnikliwego przeglądu gałęzi mego genealogicznego drzewa, niewiele znalazłabym tam śladów po członkach Narodu Wybranego. Gdyby więc zbawienie zarezerwowane było tylko dla Żydów, nie miałabym na nie szans. Mało kto by miał.

Czekać jak na zbawienie

Trzej Królowie, Magowie czy Mędrcy także nie byli Żydami. Więcej! Istnieją nawet teorie, brzmiące nieco jak opowieści z mchu i paproci, wg których byli oni wyznawcami tzw. Zaratusztrianizmu, czyli pradawnej religii dzisiejszego Iranu (uczniem jej był np. Freddie Mercury), która jakkolwiek różna od judaizmu i chrześcijaństwa, oczekiwała nadejścia mesjasza. I prawdopodobnie oczekuje nadal. Nie ona jedna. Widać przysłowie czekać jak na zbawienie powinno zmienić znaczenie i być synonimem oczekiwania tak intensywnego, że prowadzące do przegapienia. Akurat Królowie nie przegapili. Szukanie Boga prawdziwego, Jedynego i Żyjącego, Boga dotykającego serca, pośród gąszczu bożków drewnianych, glinianych i człekokształtnych jest chyba potrzebą człowieka, jego pragnieniem. Jest koniecznością: o Tobie mówi moje serce: szukaj Jego oblicza. I jeszcze raz Pismo: Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć, wzywajcie Go dopóki jest blisko. Królowie szukali i Król dał się odszukać. Pozwolił, przemówił do nich językiem dla nich zrozumiałym czyli gwiazdą, bo każdy szanujący się mag bada niebo.

Kiedyś Cię znajdę!

W Pieśni nad pieśniami Oblubienica szuka Oblubieńca,  gdy Go wreszcie znajduje, nie chce wypuścić. I to jest ta sama scena, co ta ze stajenki! Być może postawienie Melchiora czy Baltazara w roli Oblubienicy powoduje jakiś dysonans estetyczno-moralny, ale warto wiedzieć, że Ukochaną Chrystusa jest Kościół – Ecclesia, a przy tym każda ludzka dusza. Ułatwienie stanowi tu fakt, że dusza w języku polskim posiada rodzaj żeński. W chwili, gdy królowie po tylu trudach docierają do żłóbka, dokonuje się spotkanie miłości Boga i człowieka. Walentynki to przy tym nic! Trzech Króli to święto dwóch pragnień. Pragnienia człowieka, który nie może zadowolić się imitacją czy substytutem Stwórcy, więc ze wszystkich sił szuka Prawdy. I pragnienia samego Boga, Jezusa Chrystusa, który poszukuje swoich dzieci i staje się Emmanuelem, aby dokonać zbawienia i wszystkich przyciągnąć do siebie.

I dlatego mamy dzień wolny. Aby świętować to, że Jezus, Bóg – Człowiek objawił się całej ziemi w osobie Trzech Króli; że Jego zbawienie będzie się teraz rozciągać na cały świat bez względu na więzy krwi czy narodowość. I rozciąga się. Ale nie ma to nic wspólnego z masowością, bo zawsze jest bardzo osobistym spotkaniem, znalezieniem się dwóch miłujących się nawzajem osób: Oblubieńca i Oblubienicy. Boga i człowieka.

 

Giov

Giovanna Jakimowicz

Giovanna Jakimowicz

Autor

Taka to bułka

Mąka, mleko, jajko, odrobina cukru na osłodę życia i drożdże. Brytfanka...
Więcej...

Pod górkę z Maryją

Pod górkę z Maryją Świat katolicki dzieli się na wielkich miłośników Maryi...
Więcej...

To, co najważniejsze!

W piątek przed ślubem stresowałam się niesamowicie. Wszyscy próbowali mnie...
Więcej...

No bo o co chodzi?

Nienawidzę uzależniać się od ludzi. Staję się wtedy podatna na to, jak ci,...
Więcej...

Więcej niż tatuaż

Chyba już wiem dlaczego ludzie tatuują sobie imiona ukochanych na rękach,...
Więcej...

Franciszek radzi:

Módlmy się za wszystkie ofiary ludobójstwa i dołóżmy starań, aby tej zbrodni nigdy już na świecie nie popełniano.

Franciszek radzi:

Uczmy się od Najświętszej Maryi Panny mieć serce pokorne i zdolne przyjąć dary Boże.

Franciszek radzi:

Kościół nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie.
Prozelityzm?

Franciszek radzi:

Jezus nadał sens mojemu pobytowi tu na ziemi i daje mi nadzieję na życie przyszłe.

Franciszek radzi:

Jezus uczy skupiać się zawsze na tym, co istotne, i przyjmować odpowiedzialnie otrzymaną misję.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Miłosierdzie nie jest jakąś dygresją w życiu Kościoła, ale stanowi samo jego życie i czyni Ewangelię namacalną.

Franciszek radzi:

Aby spotkać drugiego, należy wyjść z własnych ograniczeń. Jeśli tego nie uczynimy, także my, chrześcijanie, zarazimy się podziałami.

Franciszek radzi:

Wielki Post zachęca nas usilnie do nawrócenia: jesteśmy wezwani, by powrócić do Boga całym sercem.

Franciszek radzi:

Post nie jest tylko odmawianiem sobie chleba. Jest także dzieleniem się nim z głodnymi.

Oto Bóg przychodzi do nas wszystkich

„Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie. „ Cyprian Kamil Norwid Razem z Maryją i Józefem, naśladując ich...
Więcej...

Oda do ekscentryczności

Nie czekaj na starość, żeby ubierać się na fioletowo! Ci na początku i na końcu drogi wiedzą najlepiej jak żyć... Albo za młodzi by się przejmować albo na tyle starzy, by mieć już wszystko w nosie. Życie jest zbyt krótkie by nieustannie trzymać fason! Któż by to...
Więcej...

O tym, jak Jezus Chrystus „ożenił się z prostytutką”, czyli „Cham” Laco Adamika

  Ile razy można wybaczać? Ile tak naprawdę oznacza "aż do śmierci"? Gdzie jest granica, po przekroczeniu której możesz śmiało powiedzieć "próbowałem i nie udało się" i zabrać swoją część małżeńskiego majątku? I zostaniesz poklepany po ramieniu pytając, czy...
Więcej...

Wielki Post drogą do zbawienia

„Wielki Post jest czasem sprzyjającym osobistej odnowie w spotkaniu z Chrystusem żywym w Jego Słowie, w Sakramentach i w bliźnim”. To słowa Papieża Franciszka. A jak to się ma do naszego życia? Jak młodzi ludzie w naszej diecezji przeżywają ten okres liturgiczny....
Więcej...

Jak przeczytać Biblię i nie odpaść na Księdze Kapłańskiej

Chyba wielu z nas poczuło kiedyś pragnienie przeczytania Biblii w całości. Oby więcej takich zachcianek! Ponieważ jednak Pismo Święte nie jest najłatwiejszą lekturą wszechczasów (choć na pewno najważniejszą) przedstawiam trzy drobne porady, jak nie zgasić knotka...
Więcej...