Nie ma Go tu!

Maj 26, 2017 | Jest wyjście | 0 komentarzy

I choć jest maj, króliczki już dawno pouciekały z wielkanocnych koszyków i jajeczka pozjadane, a nam w głowie może matura, sesja, plany wakacyjne…
Ale STOP!  Wielkanoc nie skończyła się w Lany Poniedziałek!

Bo kurcze… On naprawdę ZMARTWYCHWSTAŁ!

Kościół daje nam 50 dni by się tym cieszyć, by świętować to, że Chrystus wydobył nas z naszych grobów i jest z nami dalej, w naszej codzienności.


O tym, czym dla młodego człowieka jest Wielkanoc i jak można ją przeżywać, rozmawialiśmy z Bartoszem Korczyńskim podczas przedświątecznej rzeszowskiej DobrejNocki (o jakże wymownym tytule: „Nie daj się pożreć pustce świąt”), która odbyła się w domu diecezjalnym Tabor.

 

zButa: Bartosz, wiemy  że to nie jest twoja pierwsza DobraNocka…  Jak odczucia po dzisiejszym wydarzeniu?

Bartosz:  Jak najbardziej pozytywne. Fajne jest to, że powstała tradycja tej DobrejNocki przed Świętami i że to jest jeden dzień. Nieraz są rekolekcje kilkudniowe i trudno te parę dni wygospodarować. Jak jest jedno takie centralne wydarzenie,  to można tak czas zorganizować, żeby na ten jeden dzień się pojawić. Tak na świeżo, przed Świętami, przygotować się do nich duchowo.

zButa: Jesteś lektorem, należysz do wspólnoty Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Czy usłyszałeś dziś coś, czego jeszcze nie wiedziałeś? A może to wszystko jest dla ciebie takie proste i jasne?

B: Nie jest wszystko jasne i proste i chyba takie w stu procentach nigdy nie będzie -przynajmniej tutaj na ziemi. Podobała mi się katecheza o apostołach, że każdy z nich miał jakieś swoje wady. Myślę, że my patrzymy na apostołów tak bardzo idealistycznie, że święty Jan, Paweł, Piotr i tak dalej… Jednak byli to ludzie, też z wadami. Myślę, że każdy z nich miał swoje słabości, tak jak to częściowo było dziś powiedziane. Zaciekawiło mnie spojrzenie na Judasza. Nie tylko on sprzedał Jezusa, ale to my w codzienności Go sprzedajemy. Nigdy nie patrzyłem na to w ten sposób. Nasz obraz Judasza jest taki: zły Judasz zdradził Jezusa, powiesił się i na tym koniec. Nie spotkałem się wcześniej z taką interpretacją, że postawę Judasza mogę przykładać do swojego życia.

zButa: A co z katechezą o Triduum Paschalnym? Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to jedna liturgia, która trwa trzy dni. Wielu nie wie, że Wigilia Paschalna jest najważniejszą częścią tej liturgii.

B: O tym wiedziałem już wcześniej, ale te treści mi się przypomniały. Myślę, że nie jest to obecne w szerszej świadomości ludzi, że to jest jedna taka długa liturgia, która trwa trzy dni. O tym się trochę zapomina. To jest tak, że my idziemy do kościoła, jesteśmy na liturgii, ale liturgia się nie kończy. Wracamy do domu, sprzątamy, wykonujemy jakieś tam inne prace, i cały czas jesteśmy w trakcie trwania liturgii. Trwa ona trzy dni i tak jest tylko raz w roku. W te najważniejsze dla nas, chrześcijan, Święta.

zButa: A nie wydają ci się te Święta mniej ważne od Bożego Narodzenia?

B:  Święta Wielkanocne są najważniejsze! Klimat świąt Bożego Narodzenia jest tak przez wszystkich uwielbiany, a ideologia dawania prezentów, ubierania choinki przykrywa treści. Święta Zmartwychwstania są najważniejsze, choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich przesłania. Dla niektórych Wielkanoc to tylko poświęcenie jajek czy szukanie czekoladowych zajączków. A to zupełnie nie o to chodzi. To są Święta Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa.

zButa:  Jak sobie radzisz z całą otoczką tych króliczkowych, jajeczkowych świąt,  sprzątania, gotowania, pieczenia?

B: Staram się przez to przebić. Choć wydaje mi się, że pod tym względem Święta Wielkanocne są spokojniejsze. Na Boże Narodzenie jest ubieranie choinki, kupowanie i pakowanie prezentów – więcej jest tych przygotowań, że tak powiem, materialnych. Wielkanoc jest bardziej do przeżywania duchowego.

zButa: Czym konkretnie dla ciebie są te Święta? Jak ty je przeżywasz?

B: Trudne pytanie.  Oczywiście w każdy dzień tych Świąt jestem na liturgii. Począwszy od Wielkiego Czwartku, poprzez Piątek i Sobotę do Niedzieli Zmartwychwstania. Oczywiście poza liturgią też staram się znaleźć czas na spokojną adorację Pana Jezusa w ciemnicy czy w grobie, żeby się na te Święta wyciszyć, trochę zapomnieć o sprawach codziennych i postarać się przeżyć ten czas duchowo.

Z reguły biorę udział w tych uroczystościach  w swojej parafii. Niedziela Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny jest dniem spotkań rodzinnych, świętowania z najbliższymi. To jest już taka tradycja, która trwa w naszej rodzinie.

 

zButa:  Na koniec spróbuj nam powiedzieć, co dla ciebie osobiście oznacza, że Jezus Zmartwychwstał? Czy to jest dla ciebie tylko fakt historyczny z Pisma Świętego czy jest żywy w tobie i coś wnosi w twoje życie?

B: Na dobrą sprawę jest to podstawa naszej wiary. Daje mi nadzieję na życie wieczne. Bo jakby nie było Zmartwychwstania, to by nic nie było. A jest nadzieja, że i my Zmartwychwstaniemy do życia wiecznego, że te słabości i grzechy nas nie pogrążą, ale Jezus nas wyciągnie z grobu, z trumny, jak będziemy pogrzebani . Ale też, że wyciąga nas cały czas, z grobów codzienności.

 

 

 

Marta Rurak

Marta Rurak

Autor

XXIV Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

„Mamo! Stajemy przed Tobą i prosimy o autentyczność życia, radość i mądrość....
Więcej...

Godzina dla Jezusa

"Godzina dla Jezusa" - ogólnodiecezjalna Adoracja dla młodzieży w dniu...
Więcej...

Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej

Dziesiątego września młodzież z naszej Diecezji wraz z J.E. ks. Bp. Edwardem...
Więcej...

Diecezjalny Dzień Młodych 2020

PLAN 5.09.2020 LSO 10:00 - Zawiązanie wspólnoty - Zapisy 10:15 - Śpiew 10:45 -...
Więcej...

Rekolekcje hybrydowe dla młodzieży podczas wakacji 2020

Jako Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej, zapraszamy na "Rekolekcje...
Więcej...

Franciszek radzi:

Módlmy się za wszystkie ofiary ludobójstwa i dołóżmy starań, aby tej zbrodni nigdy już na świecie nie popełniano.

Franciszek radzi:

Uczmy się od Najświętszej Maryi Panny mieć serce pokorne i zdolne przyjąć dary Boże.

Franciszek radzi:

Kościół nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie.
Prozelityzm?

Franciszek radzi:

Jezus nadał sens mojemu pobytowi tu na ziemi i daje mi nadzieję na życie przyszłe.

Franciszek radzi:

Jezus uczy skupiać się zawsze na tym, co istotne, i przyjmować odpowiedzialnie otrzymaną misję.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Miłosierdzie nie jest jakąś dygresją w życiu Kościoła, ale stanowi samo jego życie i czyni Ewangelię namacalną.

Franciszek radzi:

Aby spotkać drugiego, należy wyjść z własnych ograniczeń. Jeśli tego nie uczynimy, także my, chrześcijanie, zarazimy się podziałami.

Franciszek radzi:

Wielki Post zachęca nas usilnie do nawrócenia: jesteśmy wezwani, by powrócić do Boga całym sercem.

Franciszek radzi:

Post nie jest tylko odmawianiem sobie chleba. Jest także dzieleniem się nim z głodnymi.

Wielki Post drogą do zbawienia

„Wielki Post jest czasem sprzyjającym osobistej odnowie w spotkaniu z Chrystusem żywym w Jego Słowie, w Sakramentach i w bliźnim”. To słowa Papieża Franciszka. A jak to się ma do naszego życia? Jak młodzi ludzie w naszej diecezji przeżywają ten okres liturgiczny....
Więcej...

Jak przeczytać Biblię i nie odpaść na Księdze Kapłańskiej

Chyba wielu z nas poczuło kiedyś pragnienie przeczytania Biblii w całości. Oby więcej takich zachcianek! Ponieważ jednak Pismo Święte nie jest najłatwiejszą lekturą wszechczasów (choć na pewno najważniejszą) przedstawiam trzy drobne porady, jak nie zgasić knotka...
Więcej...

Kiedy Mieszko Starkiem był…

Tytuł artykułu może niektórym wydawać się niezrozumiały bądź nietrafiony jeśli chodzi o jego treść, ale już kiedy czytałam książkę, o której chcę wam w tej recenzji opowiedzieć niemal instynktownie mi się nasunął, ale po kolei… Na polskim rynku książkowym nie brakuje...
Więcej...

Diecezjalny Dzień Młodych 2020

PLAN 5.09.2020 LSO 10:00 - Zawiązanie wspólnoty - Zapisy 10:15 - Śpiew 10:45 - Konferencja - „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” 11:30 - Adoracja - Pan (…) rzekł do niej: «Nie płacz!» Potem (…), dotknął się mar – a ci, którzy je nieśli, stanęli” 12:15 - Przerwa 12:30 -...
Więcej...

Miłość?

W dzisiejszym odcinku recenzji filmowych postanowiłam podzielić się z wami refleksją na temat obrazu nagrodzonego w 2013 roku Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Chociaż minęło już sporo czasu od obejrzenia filmu o...
Więcej...