Mogę coś zrobić zamiast tylko patrzeć

Sty 19, 2017 | Jest wyjście | 0 komentarzy

Światowe Dni Młodzieży przeszły z wielkim hukiem. Czy coś jeszcze zostało w młodym człowieku po tym wydarzeniu. Spotkaliśmy się z Patrycją, obecnie opiekunką w żłobku, uczestniczką ŚDM. Czy pamięta ona wydarzenie z lipca 2016 roku które działy się na naszej ziemi? Czy ten czas ma wpływa na to, jak jej życie wygląda obecnie?

zButa: Minęło już pół roku od Światowych Dni Młodzieży. Jak wspominasz ten czas?

Patrycja: Nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie tam nie być. Przed Światowymi Dniami Młodzieży rozmawiałam z koleżanką i namawiałam ją, żeby pojechała. Niestety nie wypaliło. Później, mówiła, że bardzo żałuje. Ona nie pojechała, a ja się cieszę, że tam byłam i cieszę się, że wykorzystałam taką szansę. To było tak blisko nas, a ja zrobiłam wszystko, żeby tam być. Spotkałam młodych ludzi z innych krajów i różnych kultur. Naszym wspólnym językiem był serdeczny uśmiech i drobne gesty. Temu spotkaniu towarzyszyła niezwykła i niezapomniana atmosfera. Zawsze kiedy wracam do tego wydarzenia na mojej twarzy pojawia się uśmiech.

zButa: Pamiętasz co Papież mówił do Młodych w Krakowie? Czy jakieś jego słowa szczególnie Cię poruszyły?

P: Papież dużo mówił takich konkretnych słów, które można odnieść do swojego życia. „Wstań z kanapy”, albo „zamień wygodną kanapę na wyczynowe buty”, to trafia do młodych.  Zostawienie wygodnego życia jest trudne.p, A ja myślę, że nie ma co siedzieć w domu, kiedy można gdzieś wyjść do ludzi, spotkać się. „Wyczynowe buty” – to się kojarzy z górami, czyli zdobywaniem szczytów. Dla niektórych takie zwykłe Bieszczady mogą być jak Everest.

Papież mówił też, że jak się idzie na walkę, to nie odrzuca się od razu ręcznika, tylko się walczy, bo później będzie on potrzebny. Można zauważyć, że młodzi teraz  poddają się za szybko, nie dążą do swojego celu z powodu różnych przeciwności… Wiadomo, że życie nie jest „usłane różami”. Są też niepowodzenia, ale jak to gdzieś ostatnio czytałam „ porażka to siniak, nie tatuaż”. Dla mnie niepowodzenia są motywacją do dalszego działania, do dążenia, do tego celu który obrałam. Czasem coś się nie uda, ale ja się nie poddaję.

zButa: Jak chociażby te, że jest mu bardzo smutn, że młodzi ludzie żyją jakby byli emerytami. Jak jest u Ciebie?

P: Staram się, żeby moje życie takie nie było. Zaczęłam teraz nową pracę, więc muszę się zaaklimatyzować, ale myślę, że robię coś więcej niż tylko praca – dom, praca – dom. Mam czas wyjść ze znajomymi np. do kina czy na spotkania „na kanapie” (dla młodych w parafii św. Krzyża). Chociaż ta praca to w pewnym sensie takie spełnienie moich marzeń. Chciałam być  przedszkolanką, a teraz pracuję jako opiekunka w żłobku. Dzieci są proste i szczere, mówią co myślą, np. jak coś nabroją, przyjdą, przytulą się i co wtedy mogę zrobić? To samo. Nie jestem w stanie na nie nakrzyczeć, że źle zrobiło.

zButa: Taka miłosierna jesteś wobec tych dzieci?

P: No Tak. Mimo, że rok miłosierdzia się już skończył (śmiech)

zButa: Czyli są owoce (śmiech)

P: Myślę, że takie fajne… Według mnie dążę do spełniania swoich marzeń tak powoli. Jedno się spełniło, mam na myśli pracę, bo robię to co chciałam robić. Myślę, że to dobry początek, wstęp do spełniania kolejnych.

zButa: Papież powiedział, też że „serce otwarte jest zdolne do marzeń bo jest w nim miejsce na miłosierdzie”. Czym dla ciebie jest miłosierdzie?

P: Bardzo piękne słowa! Myślę, że te słowa pracują we mnie. Dla mnie miłosierdzie to współczucie polegające na bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Słowo miłosierdzie jest mi bardzo bliskie, dlatego też na swoją patronkę od bierzmowania wzięłam św. Faustynę Kowalską, a to mówi samo za siebie. Nie wyobrażam sobie życia bez miłosierdzia.

zButa: A myślisz, że jesteś w stanie zmienić rzeczywistość w której żyjesz?  Papież pytał o to młodych.

P: Myślę, że w pojedynkę to jest mało możliwe. Ale jeśli jest jakaś grupa, wspólnota,  to jest to do wykonania. Rzeczywistość, w której żyjemy, możemy zmieniać zaczynając od siebie. Wprawdzie nie zmienię wszystkiego, ale mogę coś zrobić zamiast tylko patrzeć  bezczynnie jak inni coś robią. Mogę dać też coś od siebie. Jest szansa że ktoś u mnie to zobaczy. Może znajomi, rodzina. Zmiana we mnie może prowadzić do zmiany rzeczywistości w której żyję.

Marta Rurak

Marta Rurak

Autor

LEDNICA – wyjazd młodzieży z diecezji rzeszowskiej

LSO - KSM - OAZA - RAM czyli Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej...
Więcej...

Europejskie spotkanie młodych TAIZE

Duszpasterstwo młodzieży organizuje wyjazd do Turynu na Europejskie spotkanie...
Więcej...

XXXVI Światowy Dzień Młodzieży

Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza do udziału i zaproszenia młodzieży z parafii...
Więcej...

XXIV Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

„Mamo! Stajemy przed Tobą i prosimy o autentyczność życia, radość i mądrość....
Więcej...

Godzina dla Jezusa

"Godzina dla Jezusa" - ogólnodiecezjalna Adoracja dla młodzieży w dniu...
Więcej...

Franciszek radzi:

Módlmy się za wszystkie ofiary ludobójstwa i dołóżmy starań, aby tej zbrodni nigdy już na świecie nie popełniano.

Franciszek radzi:

Uczmy się od Najświętszej Maryi Panny mieć serce pokorne i zdolne przyjąć dary Boże.

Franciszek radzi:

Kościół nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie.
Prozelityzm?

Franciszek radzi:

Jezus nadał sens mojemu pobytowi tu na ziemi i daje mi nadzieję na życie przyszłe.

Franciszek radzi:

Jezus uczy skupiać się zawsze na tym, co istotne, i przyjmować odpowiedzialnie otrzymaną misję.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Adwent to czas przygotowania naszych serc na przyjęcie Chrystusa Zbawiciela, który jest naszą nadzieją.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Wszyscy zostaliśmy wezwani, aby wyjść na świat jako misjonarze, niosąc wszystkim ludziom i każdemu środowisku orędzie Bożej miłości.

Franciszek radzi:

Miłosierdzie nie jest jakąś dygresją w życiu Kościoła, ale stanowi samo jego życie i czyni Ewangelię namacalną.

Franciszek radzi:

Aby spotkać drugiego, należy wyjść z własnych ograniczeń. Jeśli tego nie uczynimy, także my, chrześcijanie, zarazimy się podziałami.

Franciszek radzi:

Wielki Post zachęca nas usilnie do nawrócenia: jesteśmy wezwani, by powrócić do Boga całym sercem.

Franciszek radzi:

Post nie jest tylko odmawianiem sobie chleba. Jest także dzieleniem się nim z głodnymi.

Cykl: Długie wieczory z Agatą Christie

Muszę przyznać, że chwile wolnego np. po co całym dniu szkoły (kiedy akurat pierwszym, co muszę zrobić nie jest chwytanie za książkę do biologii) najmilej jest mi spędzać pod kocem w towarzystwie dobrej herbaty i kryminału. Szczególnie odznaczają się w mych...
Więcej...

Gentelmanem być

Było coś dla kobiet, a teraz czas na coś dla panów. Książka o tematyce niebanalnej  aczkolwiek  myślę, że istotnej (a przynajmniej tak być powinno) dla każdego mężczyzny. Żeby było wiarygodnie opinia o tej książce będzie przedstawiona z perspektywy mężczyzny, dlatego...
Więcej...

Wezwanie papieża Franciszka do modlitwy

[apss_share] Módlmy się za wszystkie ofiary ludobójstwa i dołóżmy starań, aby tej zbrodni nigdy już na świecie nie popełniano.Uczmy się od Najświętszej Maryi Panny mieć serce pokorne i zdolne przyjąć dary Boże.Kościół nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez...
Więcej...

Każda z nas jest urzekająca…

Ta recenzja będzie skierowana w szczególności do pań. Będzie o kobiecym sercu, charakterze i pragnieniach. Jak sam opis książki sugeruje - o odkrywaniu tajemnic kobiecej duszy. John Eldredge i jego książka „Dzikie serce” jest tak znana i wszechobecna we wszystkich...
Więcej...

Ja cię wywiodę do kraju w kebab obfitego

Wokół krajów azjatyckich, zwłaszcza tych na Bliskim Wschodzie, narosło wiele stereotypów. Słysząc „Turek”, człowiek widzi średniego wzrostu mężczyznę o ciemnej karnacji, który w przerwach między modlitwami dziarsko zajada się kebabem. Jeżeli tak nie macie, to...
Więcej...